Novus Klinik, Özel Çapa Cerrahi Estetik’e ait bir kuruluştur.

Bizi Takip Edin
| Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

 Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Diş hekimliğinde bebekler ile çocukların ağız, diş ve çene gelişimi ile ilgili rahatsızlıklarını tedavi eden uzmanlık dalına çocuk diş hekimliği denir. Bu dönem genellikle doğumdan 13 yaşına kadar olan süreyi kapsar. Diş hekimliği literatüründe çocuk diş hekimliği branşı “pedodonti” olarak adlandırılır. Latince asıllı bir kelime olan pedodonti “çocuk dişleri” anlamına gelmektedir. Pedodonti alanındaki uzmana ise “pedodontist” denir.  Peki pedodontist ne tür işlemler yapar? Fissür örtücü, florid jel ve yer tutucu nedir? Süt dişlerinin önemi nedir? Detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Temel diş hekimliği eğitiminin ardından yapılan pedodonti uzmanlık eğitimi 4 yıldır. Çocuk diş hekimi, pediatrik (çocuk hastalıkları tedavisi ile ilgili) yeterlilik kazanmış olması ile diğer diş hekimlerinden ayrılır. Tıp alanının tamamında çocuklara uygulanan tedaviler yetişkinlerden farklıdır. Çocukların metabolizmasının yetişkinlere göre farklılık göstermesi nedeniyle uygulanacak tedavinin de farklılık göstermesi doğaldır.

Pedodontist, çocuk hastasının sadece tedavisini yapmakla kalmaz onun psikolojik gerçeklerinin farkında olarak olası bir diş hekimi korkusunun önünü geçmeyi amaçlar.

Süt dişi, bebeklik ve çocukluk döneminden ergenliğe geçişe kadar kullanılan dişlerdir. Çocuklarda 20 süt dişi bulunur. Süt dişlerinin oluşumu anne karnındayken başlar. Bebekler genellikle 6’ncı aylarından itibaren süt diş çıkarmaya başlar. Bu süre yaklaşık olarak 2,5 yaşında son bulur.

Bebeklerde süt dişlerinin çıkmaya başlamasının işaretleri 1-2 ay öncesinden kendini gösterebilir. Bazı bebeklerde diş çıkarma dönemi ağrılı, acılı ya da ateşli seyredebilir. Bunun sebebi ince ve keskin yapıdaki süt dişlerinin diş etini keserek/delerek çıkmasıdır. Süt dişlerinin çıkma sürecinde bebeğin ağzında salya miktarı artabilir. Bebeğin bu dönemde ısırma refleksi göstermesi mümkündür. Sancılı bir diş çıkarma dönemi geçiriliyorsa bir pedodontiste danışılmasında fayda olmakla birlikte, bebeğin diş etlerindeki baskının azaltılması için çiğnemesini sağlamak yararlı olabilir. Çiğnemedeki amaç diş etlerine masaj yapmak olduğundan buzdolabında aşırı soğutulmamış gıdalar (havuç, muz gibi) bu iş için kullanılabilir. Bebeğin çiğnemesi teşvik edilirken dikkat edilmesi gereken nokta onu dik oturtmak ve olası risklere karşı sürekli gözlemlemektir.

6 yaş civarında düşmeye başlayan tüm süt dişlerinin yerini kalıcı dişlere bırakması 3 yılı bulur. Bazı durumlarda süt dişi düşmeyebilir. Bu gibi durumlarda süt dişinin çekilmesine gerek görülebilir.

Süt dişleri çocukların sağlıklı beslenebilmesi için önemlidir. Kalıcı dişlerde olduğu gibi süt dişlerindeki rahatsızlıklar tedavi edilmelidir. Nasıl olsa yerini kalıcı dişlere bırakacak yaklaşımıyla zamanında tedavi edilmeyen süt dişleri verdiği acı ve ağrı nedeniyle çekilecek, bu da çocuğun yemek yemesini zorlaştıracağından iyi beslenemeyen bireyin gelişimine zarar verecektir.

Süt dişleri düzgün konuşma becerisi edinmek için de gereklidir. Özellikle konuşmanın öğrenildiği dönemde ön süt dişlerinin eksik olması “f, v, s, z, t” harflerinin telaffuzunu zorlaştırır; bu zorluk nedeniyle yanlış telaffuz bir alışkanlık haline gelerek ömür boyu kalıcı olabilir.

Süt dişlerinin bir diğer önemi alttan gelen daimi dişlerin yerini koruma işlevini üstlenmesidir. Bir süt dişi zamanından önce çekilirse yandaki dişlerin bu boşluğa doğru kayması ve alttan gelecek kalıcı dişin alanının kapanması söz konusu olabilir. Bu da diş çapraşıklarını meydana getirir.

Süt dişlerindeki çürüklerin ilk nedeni anne sütünün ya da biberonun gece verilmesidir. Gece tükürük bezleri daha az salgılama yaptığından dişlerin doğal temizliğine katkıda bulunamaz, bu da erken çürüklere yol açar. Biberon ile verilen süt ya da sıvı besinlere karıştırılan şekerli gıdalar çürük oluşumunu hızlandırır. Biberon çürüğü özellikle üst çenedeki ön bölge dişlerini içine alan bir çürük tipidir. Biberonun yanı sıra yalancı emziklerin şekerli besinlere batırılması çürük oluşumuna yol açar. Gece beslenmesinden sonra diş temizliğinin yapılması çürük oluşumunun önüne geçecektir.

Bebeğin anne sütünden kesilip katı gıdalara yoğunlaştığı geçiş evresinde tükettiği şekerli yiyecekler ve düzensiz/yetersiz ağız hijyeni, geç dönem süt dişleri çürüklerini tetikler.

Pedodonti alanındaki tedavilerin başında süt dişi çürüklerine uygulanan dolgular gelir. Dolgunun tek başına çözüm sağlamadığı ve kanal tedavisi gerektiren durumlar olabilir. Her iki yöntemde çürük uzaklaştırılarak süt dişinin sağlıklı şekilde yerini kalıcı dişe devretmesi sağlanır.

Çocuk diş hekimliğinde en sık karşılaşılan vakalardan biri süt dişlerindeki travmalardır. Çocukların dünyaya uyum sağlama dönemlerinin bir parçası olan düşe kalka öğrenme evresinde süt dişleri zarar görebilmektedir. Hafif darbe alınan dişte bir sorun göremiyor olsanız bile pedodontiste danışmanızı öneririz.

Ciddi darbelerde ise süt dişi oynayabilir, yer değiştirebilir, damağa gömülebilir. Bu durumda da en kısa zamanda çocuk diş hekimine gidilmelidir. Ciddi darbe nedeniyle diş ağızdan çıkmışsa bile kurtarılabilir ancak bunun için bazı prosedürlerin uygulanması gerekir: Süt dişi ağızdan çıktıysa derhal bir bardak süt ya da serum içine konularak 1 saati aşmayacak bir süre içinde pedodontiste ulaştırılmalıdır. Dişte kırıklar varsa ve kırık parçalar bulunabilmişse bunlar da hekime teslim edilmelidir. Bu prosedürler doğru olarak uygulanabilmişse düşen diş pedodontist tarafından tekrar yerine yerleştirilebilir.

Çocuk diş hekimliğinde koruyucu diş uygulamaları çok önemli yer tutar. Anne babaların ebeveynlikle birlikte aşina oldukları ve detaylı bilgi almak için uğraş verdikleri koruyucu uygulamalar şunlardır: Fissür örtücü, florid jel, yer tutucu.

Fissür, çatlak ya da oluk anlamına gelmektedir. Dental yani diş ile ilgili olan fissür, dişlerin çiğnemeye/ezmeye yarayan yüzeyindeki girinti ve çıkıntıları ifade eder. Bu girintili çıkıntılı oluşumlar bakteri birikmesine ve çürümeye daha meyilli olduğundan fissür örtücü ile kapatılır. Fissür örtücü akışkan bir dolgu maddesidir. Bu madde, zararlı maddelerin ve bakterilerin dişe yapışıp kalmasını önlemeyi amaçlar. Fissür örtücü uygulamasının 6 ayda bir kontrol edilmesi koruyucu önlemin işlevi açısından önemlidir.

Flor, insan sağlığı için hayati değeri bulunan 7 element arasındadır. Flor, kemik ve dolayısıyla bir kemik doku olan dişin sağlıklı kalabilmesine yardımcı olur. Süt dişlerinin ilk çıkışında diş minesi daha hassas ve korunmasız olur; diş minesini korumak için pedodontistler flor jel ya da florid jel denen uygulamayı yapar. Flor içerikli özel jel, diş minesine sürülerek koruma sağlanır. Uygulama sonrasında florid jelin fazlasının tükürülmesi gerektiğinden tükürme refleksi ve bilinci gelişmiş 4 yaş ve üstü çocuklarda uygulanır. Flor jel işlemini yetişkinler de yaptırabilir. Kalıcılık süresi 6 aydır.

Dental yer tutucu, süt azı dişinin erken kaybı durumunda uygulanan ve kaybedilen dişin yerini korumayı amaçlayan bir apareydir. Yer tutucular sabit ya da hareketli olabilir. Temel işlevleri alttan gelen dişin kendi yuvasında şekillenmesini sağlamaktır. Yer tutucular kişiye özeldir ve ortodonti uzmanı tarafından kişinin ölçüleri alınarak laboratuvarda yaptırılır. Yer tutucuların alttan gelen dişin yerini koruması, diğer dişlerin bu boşluğa kaymalarını önler ve bu sayede olası ortodontik sorunların önüne geçilir.

Bebeklerde ilk süt dişi ya da dişleri görünür görünmez, ağız ve diş hijyeni başlamalıdır. Bu erken dönemde bebeğin dişleri temiz bir bez ya da gazlı bez kullanılarak yapılır. Diş fırçası kullanımına 2,5 yaş civarı geçilmesi uygundur. Çocukların flor içerikli diş macunu kullanmasına geçişi 4 yaşından itibaren olmalıdır. 4 Yaşına kadar su ile fırçalamak yeterli olacaktır. Florlu diş macunlarına geçildiğindeyse macun fırçaya kalıntı şeklinde az miktarda sürülmelidir.

Çocuklara ağız hijyeni ve diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak ileride yaşanabilecek sorunların önüne geçecektir. Ebeveynlerin günde iki kez, sabah ve gece yatmadan önce diş fırçalayarak çocuklara örnek olmalarını öneririz. Ayrıca çocuğun el becerisi yeterli düzeye gelene kadar önce çocuğun dişlerini kendi fırçalaması sağlanmalı daha sonra ebeveynler tarafından tam fırçalanmamış bölgeler temizlenmelir. Bu şekilde bir uygulamayla hem sorumluluk bilinci geliştirilmiş olur, hem de ağız hijyeni garanti altına alınır.

Tüm diş tedavilerinde olduğu gibi çocuk diş hekimliği (pedodonti) fiyatları da her yıl Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Diş tedavilerinde kurumsal internet sitesi üzerinden fiyat paylaşılması yasaklanmıştır. Bundan dolayı kişinin rahatsızlığına bağlı olarak değişen tedaviye ilişkin en doğru fiyat bilgisini belirlemek için uzman diş hekiminin detaylı muayenesi gerekmektedir. Bununla birlikte Türk Diş Hekimleri Birliği’nin ilan ettiği pedodonti fiyatları size bu konuda bir fikir verebilir.

Türk Diş Hekimleri Birliği

Pedodonti Fiyatları

KDV

Hariç

KDV

Dahil

Fisssür Örtülmesi (Sealant - Tek Diş) 87,96 95,00
Yüzeysel Flor Uygulaması (Yarım Çene) 87,96 95,00
Prefabrike Kron *  212,96 230,00
Yer Tutucu (Sabit) 467,59 505,00
Yer Tutucu (Hareketli) 615,74 665,00

Çocuk Protezi

(Akrilik-Bölümlü - Tek Çene)

1.166,67 1.260,00

Çocuk Protezi

(Akrilik-Tam - Tek Çene) 

1.254,63 1.355,00

Amputasyon

(Dolgu-Kron Üst Yapı-Biyomateryal Hariç)

175,93 190,00
Strip Kuron  180,56 195,00

Açık Apeksli Dişte

Kanal Tedavisi

(Her Kanal İçin-

Dolgu Hariç) 

731,48 90,00

* Kıymetli metal ücreti hariç.

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin ilan ettiği 2020 çocuk diş hekimliği fiyatları listesinden de anlaşılabileceği üzere tedavinin gerçek maliyeti ne tür bir pedodonti işlemi yapılacağına bağlıdır. Pedodonti fiyatını etkileyen bir diğer faktör de tedaviyi yapacak olan kliniğin kullandığı materyallerin kalitesi ve diş hekiminin tecrübesidir. Çocuk diş hekimliği ücreti hakkında sizi yanıltmayacak, en doğru bilginin klinikte yapılacak muayene sonrası tarafınıza verilmesi sizin yaranıza olacaktır.

Novus Klinik olarak sağlıklı günler dileriz.

RANDEVU AL

Doğru Tedavi, Doğru Teşhis ile Başlar

gülüş estetigi