Novus Klinik, Özel Çapa Cerrahi Estetik’e ait bir kuruluştur.

Bizi Takip Edin
| Çocuk Diş Hekimliğinde Uygulanan Tedaviler ve Koruyucu Önlemler Nelerdir?

Çocuk Diş Hekimliğinde Uygulanan Tedaviler ve Koruyucu Önlemler Nelerdir?

Pedodonti alanındaki tedavilerin başında süt dişi çürüklerine uygulanan dolgular gelir. Dolgunun tek başına çözüm sağlamadığı ve kanal tedavisi gerektiren durumlar olabilir. Her iki yöntemde çürük uzaklaştırılarak süt dişinin sağlıklı şekilde yerini kalıcı dişe devretmesi sağlanır.

Çocuk diş hekimliğinde en sık karşılaşılan vakalardan biri süt dişlerindeki travmalardır. Çocukların dünyaya uyum sağlama dönemlerinin bir parçası olan düşe kalka öğrenme evresinde süt dişleri zarar görebilmektedir. Hafif darbe alınan dişte bir sorun göremiyor olsanız bile pedodontiste danışmanızı öneririz.

Ciddi darbelerde ise süt dişi oynayabilir, yer değiştirebilir, damağa gömülebilir. Bu durumda da en kısa zamanda çocuk diş hekimine gidilmelidir. Ciddi darbe nedeniyle diş ağızdan çıkmışsa bile kurtarılabilir ancak bunun için bazı prosedürlerin uygulanması gerekir: Süt dişi ağızdan çıktıysa derhal bir bardak süt ya da serum içine konularak 1 saati aşmayacak bir süre içinde pedodontiste ulaştırılmalıdır. Dişte kırıklar varsa ve kırık parçalar bulunabilmişse bunlar da hekime teslim edilmelidir. Bu prosedürler doğru olarak uygulanabilmişse düşen diş pedodontist tarafından tekrar yerine yerleştirilebilir.

Çocuk diş hekimliğinde koruyucu diş uygulamaları çok önemli yer tutar. Anne babaların ebeveynlikle birlikte aşina oldukları ve detaylı bilgi almak için uğraş verdikleri koruyucu uygulamalar şunlardır: Fissür örtücü, florid jel, yer tutucu.

Çocuk Diş Hekimliğinde Uygulanan Tedaviler ve Koruyucu Önlemler Nelerdir?

RANDEVU AL

Doğru Tedavi, Doğru Teşhis ile Başlar

gülüş estetigi