Novus Klinik, Özel Çapa Cerrahi Estetik’e ait bir kuruluştur.

Bizi Takip Edin
| Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, rengi koyulaşan dişlerin özel jeller ve solüsyonlar yardımıyla doğal rengine kavuşturulması işlemidir. Bu operasyon sırasında lazer teknolojisinden faydalanılır. Lazer ile diş beyazlatma şeklinde ifade edilmesinin nedeni budur. Diş hekimliğinde diş beyazlatma işlemine “bleaching” denir. İngilizce kökenli bir kelime olan bleaching ağartma, beyazlatma, renk açma anlamına gelir. Diş beyazlatma çeşitleri nelerdir? Evde diş beyazlatmak mümkün mü? 2020 Diş beyazlatma fiyatları ne kadar? Bu makalemizde diş beyazlatma hakkında tüm ayrıntıları bulabileceksiniz.

Aslında diş rengindeki değişimi tetikleyen olaylar fetüs döneminde başlar. Hamilelik döneminde annenin kullandığı antibiyotikler ile kişinin bebeklik döneminde kullandığı antibiyotikler diş renginde değişime neden olan ilk etmenlerdir. Ardından zamana bağlı etmenler devreye girer: Diş hijyeninin yetersiz yapılması, kahve/çay/sigara/tütün mamulleri/alkol tüketimi, dişi kurtarmak için yapılan kanal tedavisi gibi.

Diş beyazlatma temel olarak ikiye ayrılır. Diş kliniğinde beyazlatma ve evde beyazlatma. Diş hekimi tarafından klinik ortamda yapılan beyazlatma işlemine “office bleaching” denir. Evde yapılan diş beyazlatma ise “home bleaching” olarak adlandırılır. Bu iki yönteme ek olarak “tek diş beyazlatma” yönteminden de bahsedilebilir. Tek diş beyazlatma, kanal tedavisi nedeniyle renk değişimi göstermiş dişe uygulanan yöntemdir. Bu üç yöntemden hangisinin tercih edileceğine bağlı olarak diş beyazlatma tekniği farklılık gösterir.

Kamuoyunda lazerle diş beyazlatma diye adlandırılan bu yöntem tek seansta tamamlanır. Diş hekimi öncelikle jel ve solüsyonlardan etkilenmemesi için diş etlerine koruyucu sürer. Dişlere özel beyazlatma jeli sürüldükten sonra bu jel lazer ya da morötesi (ultraviyole) ışınla diş yüzeyi üzerinde aktif duruma geçirilir. Bu ışık kaynakları diş beyazlatma işlemi sırasında her dişe 3-4 kez uygulanır. Office bleaching işleminin süresi yaklaşık bir saattir. Klinikte diş beyazlatma işlemi evde yapılan beyazlatma ile kıyaslanamayacak kadar kısadır.

Tek diş beyazlatma işlemi diş hekimi tarafından klinikte yapılabilir. Kanal tedavisi nedeni ile canlı dokusu alınmış olan dişin estetik açısından kötü durduğu durumlarda uygulanabilir. Bu yöntem dişin içine uygulandığı için “içten beyazlatma” şeklinde de isimlendirilir. İçten beyazlatma uygulanacak dişteki dolgu hekim tarafından sökülür ve diş boşluğuna beyazlatma jeli sürülür. Diş geçici dolgu ile kapatılır. Hedeflenen beyazlık sağlanana kadar işlem ortalama üç gün boyunca diş hekimi tarafından tekrarlanır.

Evde diş beyazlatma işlemi de aslında diş hekimi tarafından koordine edilir. Home bleaching yapacak kişinin işlemden önce diş hekimine görünmesi gerekmektedir. Diş hekimi evde uygulanacak seansların yoğunluğuna dair bir plan yapar ve kişiye özel şeffaf plak üretir. Bu plaklara sürülmek üzere ev tipi beyazlatmaya uygun jel temin edilir. Diş hekiminin öngördüğü programa uygun olarak şeffaf plağa sürülen jel ile evde beyazlatma seansları gerçekleştirilir. Evde diş beyazlatma işlemi kişinin şeffaf plakları hangi sıklıkla uyguladığına bağlı olarak 1 ila 2 hafta arasında tamamlanır.

Home bleaching daha çok ekonomik gerekçelerle tercih edilen bir yöntemdir. Diş hekimi koordinasyonunda yapılıyor olsa da bazı dezavantajları vardır. Daha uzun süreli bir işlem olduğu için kişinin programa uyamaması durumunda beyazlatma işleminin sonucu etkilenebilir. Şeffaf plağın dişlere özensiz uygulanması durumunda diş etleri zarar görebilir.

Diş beyazlatma işleminin yan etkilere yol açmaması ve istenen sonuca ulaşması için bazı şartlar vardır: Dişlerde tedavi gerektiren diğer işlemlerin tamamlanmış olması gerekir. Varsa diş eti rahatsızlıklarının tedavisi gerçekleştirilmelidir. Diş taşları varsa tamamen temizliği yapılmış olmalıdır.

Bunların yanı sıra büyüme gelişimini henüz tamamlamamış bireylerin (18 yaş altı), hamilelerin ve emzirme döneminde olan annelerin diş beyazlatma işlemi yaptırması önerilmez.

Office Bleaching yöntemi diş beyazlatmada en iyi sonuç veren yöntemdir. Tek seansın ardından dişler 8-10 tona kadar açılır.

Tek diş beyazlatma yönteminde kanal tedavisi yapılan dişe uygulanan beyazlatma işlemi ile bu diş, diğer dişlerle aynı renk tonuna getirilebilir.

Evde diş beyazlatma işleminin başarısı büyük ölçüde kişiye bağlıdır. Kişi kendisine verilen programı doğru uygularsa sonuç alabilir. Ama unutulmamalıdır ki evde yapılan diş beyazlatmanın sonuçları, diş hekimi tarafından yapılan profesyonel beyazlatmanın sonuçları kadar tatmin edici olmamaktadır.

Doğru uygulanmış, Profesyonel diş beyazlatmanın dişlere bir zararı yoktur. Diş beyazlatmadan sonra özellikle ilk 24 saat içerisinde geçen hafif bir diş hassasiyeti yaşanması normaldir. Şunu belirtmekte fayda var: Ağız, Diş ve Çene Cerrahı Mustafa Sabri Şencan yönetimindeki Novus Klinik %100 hasta memnuniyeti prensibiyle çalışmakta ve hastalarına risksiz tedaviyi garanti etmektedir.

Diş beyazlatmanın etkisi kişinin genetiğine ve ağız hijyenine gösterdiği özene göre değişir. Genelde diş beyazlatmanın etkisi 6 ay ila 2 yıl arasında bir süre devam eder. Çay ve kahve alışkanlığı yoğun olan, sigara, tütün mamulleri ve alkol kullanımı fazla olan kişilerde beyazlatma işleminin kalıcılığı daha kısa sürebilir. Diş beyazlatma işleminin 6 ay-1 yıl aralığında tekrarlanması daha iyi sonuçlar vermekte, uzun süreli beyazlık sağlamaktadır.

Tüm diş tedavilerinde olduğu gibi diş beyazlatma fiyatları da her yıl Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Diş tedavilerinde kurumsal internet sitesi üzerinden fiyat paylaşılması yasaklanmıştır. Bundan dolayı kişinin rahatsızlığına bağlı olarak değişen tedaviye ilişkin en doğru fiyat bilgisini belirlemek için uzman diş hekiminin detaylı muayenesi gerekmektedir. Bununla birlikte Türk Diş Hekimleri Birliği’nin ilan ettiği diş beyazlatma fiyatları size bu konuda bir fikir verebilir.

Türk Diş Hekimleri Birliği

Diş Beyazlatma Fiyatları

KDV Hariç  KDV Dahil

Diş Ağartma

(Beyazlatma - Tek Diş )

143,52 155,00

Diş Ağartma

(Beyazlatma - Alt-Üst Çene) 

1.018,52 1.100,00

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin ilan ettiği 2020 diş beyazlatma fiyatları listesinden de anlaşılabileceği üzere tedavinin gerçek maliyeti ne tür bir beyazlatma yapılacağına bağlıdır. Diş beyazlatma fiyatını etkileyen bir diğer faktör de tedaviyi yapacak olan kliniğin kullandığı materyallerin kalitesi ve diş hekiminin tecrübesidir. Diş beyazlatma ücreti hakkında sizi yanıltmayacak, en doğru bilginin klinikte yapılacak muayene sonrası tarafınıza verilmesi sizin yaranıza olacaktır.

Novus Klinik olarak sağlıklı günler dileriz.

RANDEVU AL

Doğru Tedavi, Doğru Teşhis ile Başlar

gülüş estetigi