Novus Klinik, Özel Çapa Cerrahi Estetik’e ait bir kuruluştur.

Bizi Takip Edin
| Diş Dolgusu

Diş Dolgusu

Diş Dolgusu

Diş dolgusu, hem dış etkenler hem genetik faktörler nedeniyle çürüyen, kırılan, çatlayan ya da bozularak sağlıklı yapısını kaybeden dişi onarmak için yapılan tedavidir. Diş hekimliğinde diş dolgusu, restoratif diş tedavisi olarak da anılır.

Diş dolgusu nasıl yapılır? Dolgu Çeşitleri Nelerdir? 2020 Diş dolgu fiyatları ne kadardır? Diş dolgusu ile ilgili bu makalemizde tüm detayları bulabilirsiniz.

Diş dolgusu zaman kaybetmeden uygulandığı takdirde bozulan dişi tümüyle kaybetmeyi engelleyen bir tedavi yöntemidir. Uzman diş hekimi, diş dolgusundan önce en uygun dolgu tedavisini uygulayabilmek için dişin röntgenini çeker. Bazı küçük çürüklerin röntgende görülmeme şüphesi varsa diş hekiminiz diş dolgusu yapmadan önce emin olmak için çürük boyası denilen yöntemi uygulayabilir. Bu yöntemde diş dolgusu öncesi dişler özel boyar madde ile çalkalanarak gözden kaçan çürüklere boyanın yapışması beklenir. Diş dolgusu sadece çürük dişlerde değil, kırılmış çatlak dişlerin onarılmasında da kullanıldığı için diş hekimi diş dolgusu yapmadan önce tüm özel durumları değerlendirir. Dolgu işlemi önce çürümüş diş dokusunun çıkarılması ya da duruma göre dişte bozulmaya yol açan alanın temizlenmesi ile başlar. Bu işlem yüksek devirde çalışan ucuna elmas ve çelik takılı frez denen aletler ile yapılır. Frezlerle yapılan temizlik sırasında işlem hava ve su soğutması altında gerçekleştirilir. Bu aletlerden rahatsız olma ihtimali bulunan kişilerde alternatif olarak sert doku lazeri kullanılabilir. Daha sessiz olan bu yöntem özellikle çocukların konforu için tercih edilebilir.  Dişte gerekli temizlik işlemi yapıldıktan sonra oluşan boşluk, dolgu malzemesi ile doldurulur. Diş dolgusu işleminde boşluğun sızdırmaz şekilde doldurulması ile bakterilerin tekrar dişe girmesi önlenir, temizlenen çürüğün ilerlemesinin önüne geçilir.

Diş dolgusu işleminde anestezi yapılıp yapılmayacağı dişteki hasarın yüzeyde mi yoksa derinde mi olduğuna bağlıdır. Diş dolgusuna karar veren hekiminiz çürüğün ya da bozulmanın başlangıç seviyesinde olduğunu görürse lokal anesteziye ihtiyaç duymayabilir. İlerlemiş çürüklerin temizlenmesi durumunda ise kişinin daha rahat tedavi görebilmesi için diş dolgusu sırasında lokal anestezi yapılır.

Diş dolgusu işleminde kullanılacak dolgu çeşitleri arasından biri seçilirken diş hekiminin uyguladığı tedavi yöntemi belirleyici olur. Her dişte her dolgu çeşidi kullanılmaz. Diş dolgusu çeşitleri şöyledir:

Kompozit Dolgu: Bu dolguya ismini veren kompozit aslında birbirinden farklı iki veya daha fazla malzemenin bir araya getirilmesi ile oluşan yeni bir malzemedir. Diş hekimliğinde kullanılan kompozit dolgu, çok ince cam parçacıkları ve plastik karışımıdır. Kompozit dolgu günlük dilde genellikle “beyaz dolgu” olarak adlandırılır. Kompozit dolgu, ekonomik olarak daha uygun bir dolgu çeşidir. Diş rengi ile uyumlu olduğu için konuşma ve gülümseme sırasında görünen ön dişlerde sıklıkla tercih edilir. Estetik görüntü yakalanmasına yardımcı olur. Kompozit dolguların tek seansta yapılabilir olması da avantajdır. Kompozit dolgu uygulanan dişin temizliği kolaydır. Kompozit dolgu çeşidinin en büyük dezavantajı uzman doktorlar tarafından ustalıkla yapılmazsa veya ağız bakımı güzel yapılmazsa diş ve dolgu birbirine tam yapışmayabilir ve dolgunun kenarında tekrar çürük oluşabilmesidir. Kompozit dolguların kullanım ömrü yapılan dolgunun büyüklüğü ve kişinin diş sağlığına verdiği öneme bağlı olarak değişmekle birlikte, doğru yapıldığında ve doğru kullanıldığında uzun yıllar problemsiz olarak işlev görebilir. Teknolojinin gelişimiyle birlikte, dolgunun içine eklenen nanoseramik parçalarıyla hem dayanıklılığı artırılmış hem de estetik özellikleri seramik düzeyine yükseltilmiş yeni nesil kompozit dolgular ile hayal edilenin de ötesinde estetik ve dayanıklı dolgu ve bonding uygulamaları yapmak mümkün hale gelmiştir. Novus Klinik’te “nanoseramik kompozit dolgu” kullanılmaktadır.

İnley ve Onley Dolgu: İnley ve onley dolgular, temizleme işlemi sonrası dolgu yapılabilecek yeterli diş dokusunun kalmadığı durumlarda uygulanır. Diğer uygulama alanı kaplama yapılacak kadar hasar görmemiş dişlerdir. Aslında inley ve onley dolgu, diş hekimliğinde standart dolgu ile kuron denilen kaplama arasında bir çözüm yoludur. İnley dolgunun uygulama alanı dişin daha dar bir kısmını kapsarken onley dolgunun kapsama alanı daha geniştir. İnley ve onley arasındaki fark sadece budur. Laboratuvarda hazırlanan inley ve onley dolgular seramik ya da fiberle güçlendirilmiş kompozitin yanı sıra porselenden yapılır. Günlük dilde porselen dolgu diye anılmasının sebebi budur. Lekelenmeye karşı dirençli olan inley ve onley dolgular diş rengi ile uyumlu üretilebilir. İnley ve onley dolguların laboratuvarda hazırlanması gerektiğinden dolgu işlemi iki seansta tamamlanır. İnley ve onley dolguların 15 ila 20 yıl özelliğini kaybetmeden kullanılabildiği görülmüştür.

Amalgam Dolgu: Diş dolgusu işleminde eski tarihlerden bu yana kullanılan bir dolgu çeşidi olan amalgam dolgu, günlük dilde bazen “gri dolgu” bazen “gümüş dolgu” olarak adlandırılmıştır. Bu dolgunun içeriği gümüş, çinko, bakır ve civa karışımıdır. Estetik bir görüntü sağlamayan amalgam dolgunun günümüzde kullanımı azalmıştır. Bunda amalgam dolgunun içeriğindeki civanın sağlık açısından tercih edilmemesinin de payı büyüktür.

Altın dolgu: Altın dolgu, inley ve onley dolgu ile birlikte en dayanıklı dolgudur. Diğer dolgu malzemelerinin içine altın katılarak yapılır.  Altın dolgu, laboratuvarda hazırlanır ve dişe yapıştırılarak uygulanır. Altın dolgu, hem yapılışı hem de içeriğindeki malzemeler nedeniyle pahalı bir dolgu çeşididir. Altın dolgu uygulaması en az iki seansta gerçekleştirilir. Altın dolgular 20 yılı geçen sürelerde kullanılabilmektedir.

Diş dolgusu ne kadar sürer sorusunun cevabını belirleyen nokta yukarıda anlattığımız dolgu çeşitlerinden hangisinin kullanıldığıdır. Diş dolgusu, kullanılan dolgu çeşidine göre 1 ila 2 seansta tamamlanmaktadır. Dişteki hasarın boyutundan kaynaklı özel durumlarda diş dolgusu için bazen 3 seans gerekebilir. Ancak bu nadir bir durumdur. Diş dolgusu işleminin bir seanstan fazla süreceği durumlarda diş hekiminiz bekleme süresinde sıkıntı yaşamamanız için size geçici dolgu yapacaktır.

Diş dolgusu yapıldıktan sonraki süreçte hassasiyet yaşasanız da bu 10 günlük bir süre içinde geçer. Şunu belirtmekte fayda var: Ağız, Diş ve Çene Cerrahı Mustafa Sabri Şencan yönetimindeki Novus Klinik %100 hasta memnuniyeti prensibiyle çalışmakta ve hastalarına risksiz tedaviyi garanti etmektedir. İki hafta geçmesine karşın sizi rahatsız eden aşırı hassasiyetiniz olması durumunda diş hekiminize başvurmalısınız. Bu durumda diş hekiminiz detaylı tetkiklerden sonra gerek görürse dolgunun yeniden inşa edilmesi dâhil uygun tedavi seçeneğini size sunacaktır.

Diş dolgusu gelişen teknoloji ile birlikte kolay ve hızlı bir tedavi yöntemidir. Diş dolgusu yaptıran kişiler, dolgu işlemi sırasında anestezi uygulanmamışsa yemek yeme, içecek tüketme gibi faaliyetlerine hemen dönebilir. Diş dolgusu sırasında anestezi uygulanan durumlardaysa dudak ya da dili yanlışlıkla ısırmamak için uyuşukluğun geçmesini beklemenizi tavsiye ediyoruz.

Diş dolgusu, dişte oluşan çürüğün temizlenmesi ya da hasarın giderilmesi için yapılan bir işlemdir. Şayet ağız ve diş sağlığına yeteri özen gösterilmez ise dolgu yapılan dişin tekrar çürümesi olasılık dâhilindedir. Sadece, diş dolgusu ile onarılmış dişi değil tüm dişlerin sağlığını korumak için dişlerinizi günde iki kez fırçalamanızı, günde en az bir kez diş ipi ile dişlerinizi temizlemenizi öneririz. Diş hekiminize, diş taşı temizliği ile dişlerinizin periyodik kontrolünü yaptırmanız sağlığınız için size fayda sağlayacaktır. Sert yiyecekleri dişinizle kırmaya çalışmamanız diş sağlığınızı korumanıza yardım edecektir. 

Tüm diş tedavilerinde olduğu gibi restoratif diş tedavisi yani diş dolgusu fiyatları da her yıl Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Diş tedavilerinde kurumsal internet sitesi üzerinden fiyat paylaşılması yasaklanmıştır. Bundan dolayı kişinin rahatsızlığına bağlı olarak değişen tedaviye ilişkin en doğru diş dolgusu fiyat bilgisini belirlemek için uzman diş hekiminin detaylı muayenesi gerekmektedir. Bununla birlikte Türk Diş Hekimleri Birliği’nin ilan ettiği diş dolgu ücretleri size bu konuda bir fikir verebilir.

 

Türk Diş Hekimleri Birliği

Diş Dolgusu Fiyatları 

KDV Hariç  

KDV

Dahil

Amalgam Dolgu (Bir Yüzlü)  171,30 185,00
Amalgam Dolgu (İki Yüzlü) 226,85 245,00
Amalgam Dolgu (Üç Yüzlü)  296,30  320,00
İnley Dolgu * (Bir Yüzlü)    388,89 420,00
İnley Dolgu * (İki Yüzlü) 398,15     430,00
İnley Dolgu * (Üç Yüzlü)   412,04 445,00

Komposit Dolgu

(Bir Yüzlü) (Kimyasal-Işıklı)

217,59 235,00

Komposit Dolgu

(İki Yüzlü) (Kimyasal-Işıklı) 

282,41 305,00

Komposit Dolgu

(Üç Yüzlü) (Kimyasal-Işıklı)

333,33 360,00

Onley *      412,04 445,00
Onley * (Seramik) 1.481,48 1.600,00

Kompozit İnley Dolgu

(Bir Yüzlü)

337,96 365,00

Kompozit İnley Dolgu

(İki Yüzlü) 

379,63 410,00

Kompozit İnley Dolgu

(Üç Yüzlü)

412,04 445,00

Seramik İnley Dolgu

(Bir Yüzlü) 

1.481,48 1.600,00

Seramik İnley Dolgu

(İki Yüzlü) 

1.671,30 1.805,00

Seramik İnley Dolgu

(Üç Yüzlü)

1.828,70 1.975,00

* Kıymetli metal ücreti hariç.

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin ilan ettiği 2020 diş dolgusu fiyatları listesinden de anlaşılabileceği üzere tedavinin gerçek maliyeti, dişte oluşan hasarın boyutuna ve ne tür bir diş dolgusu yapılacağına bağlıdır. Diş dolgusu ücretlerini etkileyen bir diğer faktör de tedaviyi yapacak olan kliniğin kullandığı materyallerin kalitesi ve diş hekiminin tecrübesidir. Diş dolgusu fiyatı hakkında sizi yanıltmayacak, en doğru bilginin klinikte yapılacak muayene sonrası tarafınıza verilmesi sizin yaranıza olacaktır.

Novus Klinik olarak sağlıklı günler dileriz.

RANDEVU AL

Doğru Tedavi, Doğru Teşhis ile Başlar

gülüş estetigi