Novus Klinik, Özel Çapa Cerrahi Estetik’e ait bir kuruluştur.

Bizi Takip Edin
| Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir? En İyi Dolgu Çeşidi Hangisidir?

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir? En İyi Dolgu Çeşidi Hangisidir?

Diş dolgusu işleminde kullanılacak dolgu çeşitleri arasından biri seçilirken diş hekiminin uyguladığı tedavi yöntemi belirleyici olur. Her dişte her dolgu çeşidi kullanılmaz. Diş dolgusu çeşitleri şöyledir:

Kompozit Dolgu: Bu dolguya ismini veren kompozit aslında birbirinden farklı iki veya daha fazla malzemenin bir araya getirilmesi ile oluşan yeni bir malzemedir. Diş hekimliğinde kullanılan kompozit dolgu, çok ince cam parçacıkları ve plastik karışımıdır. Kompozit dolgu günlük dilde genellikle “beyaz dolgu” olarak adlandırılır. Kompozit dolgu, ekonomik olarak daha uygun bir dolgu çeşidir. Diş rengi ile uyumlu olduğu için konuşma ve gülümseme sırasında görünen ön dişlerde sıklıkla tercih edilir. Estetik görüntü yakalanmasına yardımcı olur. Kompozit dolguların tek seansta yapılabilir olması da avantajdır. Kompozit dolgu uygulanan dişin temizliği kolaydır. Kompozit dolgu çeşidinin en büyük dezavantajı uzman doktorlar tarafından ustalıkla yapılmazsa veya ağız bakımı güzel yapılmazsa diş ve dolgu birbirine tam yapışmayabilir ve dolgunun kenarında tekrar çürük oluşabilmesidir. Kompozit dolguların kullanım ömrü yapılan dolgunun büyüklüğü ve kişinin diş sağlığına verdiği öneme bağlı olarak değişmekle birlikte, doğru yapıldığında ve doğru kullanıldığında uzun yıllar problemsiz olarak işlev görebilir. Teknolojinin gelişimiyle birlikte, dolgunun içine eklenen nanoseramik parçalarıyla hem dayanıklılığı artırılmış hem de estetik özellikleri seramik düzeyine yükseltilmiş yeni nesil kompozit dolgular ile hayal edilenin de ötesinde estetik ve dayanıklı dolgu ve bonding uygulamaları yapmak mümkün hale gelmiştir. Novus Klinik’te “nanoseramik kompozit dolgu” kullanılmaktadır.

İnley ve Onley Dolgu: İnley ve onley dolgular, temizleme işlemi sonrası dolgu yapılabilecek yeterli diş dokusunun kalmadığı durumlarda uygulanır. Diğer uygulama alanı kaplama yapılacak kadar hasar görmemiş dişlerdir. Aslında inley ve onley dolgu, diş hekimliğinde standart dolgu ile kuron denilen kaplama arasında bir çözüm yoludur. İnley dolgunun uygulama alanı dişin daha dar bir kısmını kapsarken onley dolgunun kapsama alanı daha geniştir. İnley ve onley arasındaki fark sadece budur. Laboratuvarda hazırlanan inley ve onley dolgular seramik ya da fiberle güçlendirilmiş kompozitin yanı sıra porselenden yapılır. Günlük dilde porselen dolgu diye anılmasının sebebi budur. Lekelenmeye karşı dirençli olan inley ve onley dolgular diş rengi ile uyumlu üretilebilir. İnley ve onley dolguların laboratuvarda hazırlanması gerektiğinden dolgu işlemi iki seansta tamamlanır. İnley ve onley dolguların 15 ila 20 yıl özelliğini kaybetmeden kullanılabildiği görülmüştür.

Amalgam Dolgu: Diş dolgusu işleminde eski tarihlerden bu yana kullanılan bir dolgu çeşidi olan amalgam dolgu, günlük dilde bazen “gri dolgu” bazen “gümüş dolgu” olarak adlandırılmıştır. Bu dolgunun içeriği gümüş, çinko, bakır ve civa karışımıdır. Estetik bir görüntü sağlamayan amalgam dolgunun günümüzde kullanımı azalmıştır. Bunda amalgam dolgunun içeriğindeki civanın sağlık açısından tercih edilmemesinin de payı büyüktür.

Altın dolgu: Altın dolgu, inley ve onley dolgu ile birlikte en dayanıklı dolgudur. Diğer dolgu malzemelerinin içine altın katılarak yapılır.  Altın dolgu, laboratuvarda hazırlanır ve dişe yapıştırılarak uygulanır. Altın dolgu, hem yapılışı hem de içeriğindeki malzemeler nedeniyle pahalı bir dolgu çeşididir. Altın dolgu uygulaması en az iki seansta gerçekleştirilir. Altın dolgular 20 yılı geçen sürelerde kullanılabilmektedir.

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir? En İyi Dolgu Çeşidi Hangisidir?

RANDEVU AL

Doğru Tedavi, Doğru Teşhis ile Başlar

gülüş estetigi