Novus Klinik, Özel Çapa Cerrahi Estetik’e ait bir kuruluştur.

Bizi Takip Edin
| Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliği hem yetersiz ağız ve diş hijyeni hem de zamana bağlı olarak diş yüzeyinde biriken diş plaklarının sertleşip taşlaşması ile oluşan zararlı kalıntıların sökülüp atılması işlemidir. Kişiyi diş taşı temizliği yaptırmaya götüren sürecin temel nedeni dişlerde biriken diş plaklarıdır.  Peki diş plağı nedir ve nasıl oluşur? Profesyonel diş taşı temizliği nasıl yapılır? Evde diş taşı temizliği yapmak mümkün müdür? Profesyonel diş taşı temizliği fiyatı ne kadardır? Cevapları bu sayfada bulabilirsiniz.

Diş macunu reklamlarında en çok duyduğumuz ifadelerden birisi “diş plağı” ifadesidir. Diş macunlarının ana hedeflerinden biri diş taşı oluşumuna neden olan diş plaklarının önlenmesini sağlamaktır. Diş hekimliğinde diş plağı olarak isimlendirilen kalıntılar, yiyecek artıklarının ve bakterilerin dişlerde birikerek oluşturduğu tabakadır. Gıdaların sindirim sisteminin ilerleyen aşamalarına gönderilmeden önce ağızda oluşturduğu asidik kalıntılar bakteri plağının ana kaynağıdır. Dişe yapışan bakteriler ve gıda artıkları birikerek diş plağını meydana getirir. Diş plakları zaman içinde sertleşip diş taşı yapısına dönüşür ve dişlerde yer edinir.

Diş hekimliğinde “tartar”, “diş tartarı” şeklinde de adlandırılan diş taşı, diş yapısına aykırı yabancı bir maddedir ve bu da diş çürümesi ve diş eti iltihabı gibi rahatsızlıklara kapı aralar. Diş tartarı dişin estetik görünümü üzerinde de etkilidir. Dişe yapışan diş taşı, dişinizde renk değişimine neden olur ve diş estetiğini bozar. Diş taşı gıdalar yoluyla vücuda giren bakterileri düzenli olarak biriktirmeye devam edeceğinden ağız kokusu gibi istenmeyen sonuçlara da yol açabilir. Diş taşı, normal diş fırçası ile sökülüp atılamayacak kadar sert bir yapı olduğundan diş taşı temizleme işleminin profesyoneller tarafından klinik ortamında yapılması gerekir.

Profesyonel diş taşı temizliği özel cihazlar yardımıyla diş hekimi tarafından yapılır. Diş taşı temizliği diş hekimliği literatüründe “detertraj” olarak isimlendirilir. Detertraj işlemi genellikle kavitron isimli ultrasonik yani yüksek frekanslı ses dalgaları yayan cihazlarla yapılır. Büyük diş taşı parçaları bu aletlerle dişten uzaklaştırılır ve ağız içine su püskürtülerek kalıntı temizliği yapılır. Büyük diş taşı parçalarının temizliğinden sonra ince uçlu aletlerle daha küçük taşları dişten uzaklaştırma işlemi gerçekleştirilir. Dişlerin girintili çıkıntılı ve kıvrımlı bölümlerine yapışan diş taşı oluşumları da titizlikle temizlenir. Diş taşı temizliği işlemi ana hatlarıyla bitirilmiştir. Son aşamada pürüzsüzlük ve parlaklık elde etmek için diş yüzeylerine diş hekiminin tercihine göre diş cilası ya da florür içeren macun uygulanarak diş taşı temizliği tamamlanır.

Diş hekimi tarafından gerçekleştirilen profesyonel diş taşı temizliği işleminin süresi diş taşı yoğunluğu ve büyüklüğüne bağlıdır. Kişinin diş hijyenine gösterdiği özene paralel olarak da değişen standart diş taşı temizleme işleminin süresi 45 dakikayı geçmez. Diş hijyenine ve ağız sağlığına azami dikkat gösteren bir kişinin diş taşı temizleme işleminin 10 dakikada tamamlanması mümkündür.

Diş ve ağız sağlığı konusundaki en büyük tartışmalardan biri evde diş taşı temizliği yapılır mı sorusu üzerinde yoğunlaşmıştır. Diş taşı temizliği profesyonelce yapılması gereken bir tedavidir. Klinik ortamda bu iş için dizayn edilmiş aletler ile diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Diş tedavisine uygun olmayan, sterilizasyonu şüpheli aletlerle evde diş taşı temizliği işlemine kalkışmak hem ağız ve diş sağlığınıza hem de genel sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Şunu belirtmekte fayda var: Ağız, Diş ve Çene Cerrahı Mustafa Sabri Şencan yönetimindeki Novus Klinik %100 hasta memnuniyeti prensibiyle çalışmakta ve hastalarına risksiz tedaviyi garanti etmektedir. Size sağlığınız için profesyonel diş taşı temizliğini yaptırmanızı öneririz.

Diş taşı temizliğinin sıklığı kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 6 ayda bir diş taşı temizliği yaptırmak diş ve ağız sağlığınız açısından yararınıza olacaktır. Kişinin diş ve ağız hijyenini aksattığı durumlarda dişte tartar oluşumu ve tekrar diş taşı temizliği yaptırma süresi 3 aya kadar düşebilir.

Dişlerin çürümesine ve diş eti hastalığının oluşmasına neden olan plaklarını temizlemek dişlere hiçbir zarar vermez. Aksine diş ve diş etlerinizin korunmasını sağlar. Profesyonel ve  uzman hekimler tarafından doğru bir şekilde yapılan hiçbir tedavi zararlı değildir.

Diş hekimi tarafından yapılan diş taşı temizliği sonrası yiyecek ve içecek alımı için 30 dakika ile 2 saat arasında değişen bir süre beklemeniz gerekir. Bu sürenin uzunluğunu diş taşı temizliği yapan hekiminiz size söyleyecektir. Diş taşı temizliğinden sonra soğuk-sıcak hassasiyeti yaşayabilirsiniz ama bu hassasiyet genelde 1 günden uzun uzun sürmez. Diş hekiminize, diş taşı temizliği ile dişlerinizin periyodik kontrolünü yaptırmanız sağlığınız için size fayda sağlayacaktır. Sert yiyecekleri dişinizle kırmaya çalışmamanız diş sağlığınızı korumanıza yardım edecektir. 

Tüm diş tedavilerinde olduğu gibi diş taşı temizleme fiyatı her yıl Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Diş tedavilerinde kurumsal internet sitesi üzerinden fiyat paylaşılması yasaklanmıştır. Bundan dolayı kişinin rahatsızlığına bağlı olarak değişen tedaviye ilişkin en doğru fiyat bilgisini belirlemek için uzman diş hekiminin detaylı muayenesi gerekmektedir. Bununla birlikte Türk Diş Hekimleri Birliği’nin ilan ettiği diş taşı temizleme (detertraj) tedavisi fiyatı size bu konuda bir fikir verebilir.

 

Türk Diş Hekimleri Birliği 

Diş Taşı Temizliği Fiyatları  

KDV Hariç  KDV Dahil

Detartraj

(Diş Taşı Temizliği

-Tek Çene)             

171,30   185,00

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin ilan ettiği 2020 diş taşı temizliği fiyatı listesinden de anlaşılabileceği üzere tedavinin gerçek maliyeti, dişte oluşan hasarın boyutuna ve ne tür bir diş taşı temizliği yapılacağına bağlıdır. Diş taşı temizliği fiyatını etkileyen bir diğer faktör de tedaviyi yapacak olan kliniğin kullandığı materyallerin kalitesi ve diş hekiminin tecrübesidir. Diş taşı temizliği (detertraj) fiyatı hakkında sizi yanıltmayacak, en doğru bilginin klinikte yapılacak muayene sonrası tarafınıza verilmesi sizin yaranıza olacaktır.

Novus Klinik olarak sağlıklı günler dileriz.

RANDEVU AL

Doğru Tedavi, Doğru Teşhis ile Başlar

gülüş estetigi