Novus Klinik, Özel Çapa Cerrahi Estetik’e ait bir kuruluştur.

Bizi Takip Edin
| Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Gülüş Tasarımı / Diş Estetiği

Dişlerin güzel görünmesi yüz estetiğinin bir parçasıdır. Estetik diş hekimliği dinamik, sağlıklı, güzel görünen dişler hedefler. Diş estetiği çeşitli nedenlerden dolayı kötü olabilir: dişlerin sağlıksız olması, diş-dudak uyumunun olmaması, diş eti hastalıkları, ortodontik nedenler gibi. Estetik diş hekimi, bireyin beklentilerini göz önüne alarak kişiye özel tedavi ile en iyi sonucu ortaya çıkarır. Sosyal yaşamda konforu arttıran yeni bir gülüş tasarlanır. Dişlerde estetik görüntü sağlamak için bazen bir işlem yeterli olurken bazen de birden fazla müdahale gerekebilir.

Gülüş tasarımı ağız, diş ve çene bölgesindeki tüm estetik eksiklerin değerlendirildiği, estetik diş hekimi ve kişi tarafından tedavinin birlikte planlandığı yöntemdir. Planlamayı estetik diş hekimi ile kişi birlikte yapar çünkü bireyin bir beğeni algısı, yeni diş ve gülüş modeline yönelik bir beklentisi vardır. Kişinin kendi tedavi planlamasına karışması zorluk çıkartmaz mı? Tabii ki çıkartmaz, çünkü gülüş tasarımı planı yüze uygulanmadan önce kişinin beğenisi ve isteklerine yönelik düzenlenir, test edilir. Yani gülüş tasarımı provası yapılır. Estetik diş hekimliğinde gülüş tasarımını önceden görmeyi sağlayan şey dijital tekniklerdir. Bu yüzden gülüş tasarımı kavramı artık dijital gülüş tasarımı olarak anılmaya başlanmıştır.

Dijital gülüş tasarımı aşamasının başlangıcında kişinin yüz, çene ve ağız içi fotoğrafları çekilir; video kaydı yapılır. Bu veriler üç boyutlu analizler sunan özel bilgisayar programına aktarılır. Estetik diş hekimi ve kişi, bu programda üç boyutlu olarak istenilen gülüş tasarımını oluşturur. Kişinin istediği diş modeli, bunun dudak hatları ile uyumu, yüz ve çene yapısının tasarıma etkisi, her şey değerlendirilir ve gülüş tasarımına karar verildikten sonra “Mock Up” aşamasına geçilir.

Gülüş tasarımını dijital ortamda görmek yeterli değildir. Kesin karar mock up çalışması sonrası verilir. Estetik diş hekimliğinde mock up, ağızda yapılacak gerçek prova için dijital planlamanın modelinin çıkarılmasıdır. Bu model için önce kişinin diş yapısı silikon kalıp yardımıyla alınır. Planlanan ölçülerdeki tasarım bu modele aktarılırken mumdan dişler konur. Estetik diş hekimi bu model üzerinde son ayrıntılara bakar ve gerekli düzeltmeleri yapar. Mock up çalışmasında amaç, uygulanacak tasarımın ön izlemesini yapmaktır. Mock up modeli hem estetik diş hekimine hem de kişiye nihai kararı verme imkânı sağlar. Mock up aşamasından sonra beğenilen tasarım kişiye uygulanır ve dijital gülüş tasarımı tamamlanır. “Dijital tasarım ve mock up’ın yanılma payı yok mu?” diye sorabilirsiniz. Bu noktada şunu belirtmekte fayda var: Ağız, Diş ve Çene Cerrahı Mustafa Sabri Şencan yönetimindeki Novus Klinik %100 hasta memnuniyeti prensibiyle çalışmakta ve hastalarına risksiz/hatasız tedaviyi garanti etmektedir.

Estetik diş hekimliği ve gülüş tasarımı, tedaviler bütünüdür. Bazı kişiler tek bir uygulama ile istediği diş estetiğine ulaşabilirken, bazıları için birden fazla işlem yapılması gerekebilir. Estetik diş hekimliği alanındaki başlıca uygulamalar ve tedaviler şunlardır: zirkonyum diş, lamina diş (laminate veneer) ya da yaprak porselen, bonding uygulaması ve pembe estetik (diş eti estetiği) uygulaması.

Zirkonyum diş yeni nesil, çağdaş bir diş kaplamasıdır. Zirkon elementi aşınmaya dirençli, insan dokusuna uyumlu ve estetiktir. Orijinal bir dişin doğallığına sahip olan zirkonyum diş kaplamaları, estetik diş tedavilerinde büyük önem taşır. Yeni nesil estetik diş hekimliğinden önce diş kaplamaları yeterli dirence sahip olmadığı için metal ile destekleniyordu. Metalin insan dokusuna uyumsuzluğu, alerjen olması ve estetik yetersizliği sorun yaratıyordu. Zirkonyum diş kaplaması, eski metal destekli kaplamaların ortaya çıkarabildiği alerjik sorunlar ile metalin diş eti altında siyah bir lekeymiş gibi algılandığı estetik zaafları ortadan kaldırdı. Zirkonyum diş sadece estetik diş hekimliğinde değil, implant üstü diş yapımı ve diğer diş tedavilerinde rahatlıkla kullanılır.

Lamina diş, ön dişlerdeki estetik sorunların çözümünde kullanılan ince porselen kaplamadır. Diş hekimliği literatüründe laminate veneer, günlük dilde ise yaprak porselen diye adlandırılan laminalar 0,7 milimetre ortalama kalınlığa sahiptir. Lamina, mevcut diş korunarak uygulandığı için estetik diş hekimliği açısından sağlıklı bir yöntemdir. Lamina veneer uygulanacak dişin ön yüzünden 0,3 ila 1 milimetre arasında değişen mine dokusu kaldırılır. Lamina uygulaması yapılacak dişten ölçü alınır. Bu ölçülere göre laminaya biçimlendirme yapılır ve aynı zamanda laminanın uygulanacağı diş ile renk uyumu sağlanır. Ardından yaprak porselen özel yapıştırıcı ile dişe yapıştırılarak estetik uygulama tamamlanır.

Lamina diş, doğal dişin üstüne yapılan bir uygulamadır, kişinin dişi porselen ise lamina işlemi yapılamaz. Lamina diş uygulaması ön dişlerdeki aralıkları kapatmada, çürükleri/kırıkları/çatlakları gizlemede, diş boyu büyütme amaçlı olarak ve diş beyazlatmadan istenilen sonuçların alınamadığı durumlarda rahatlıkla çözüm üretir. Laminate veneer renk değişimine karşı dirençli ve sağlam yapıda olduğundan uzun süre kullanılabilir.

Bonding, estetik dolgu işlemidir. Diş estetiği sağlamanın ve dişe doğal işlevini kazandırmanın en hızlı ve en ekonomik tekniğidir. Bonding uygulamasında dişin yüzeyi aşındırılmaz, diş kaplaması yapma gereksinimi yoktur. Bonding işleminde kompozit dolgular kullanılır. Kompozit dolgular, halk arasında beyaz dolgu denen türdür. Bonding uygulaması travmaya bağlı kırıklarda, tedavisi yapılmış çürüklerde, dişler arasındaki boşluğun kapatılmasında ve gerektiğinde diş uzatmada (büyütme) kullanılır. Bonding uygulamalarında kullanılan kompozit dolgular son derece dayanıklı ve estetiktir. Novus Klinik’te “nanoseramik kompozit dolgu” kullanılmaktadır. Dolgunun içerisine nanoteknoloji ile eklenmiş seramik parçaları sayesinde hem dayanıklılık hem de estetik açıdan klasik dolgulara göre çok daha üstün özellikler elde edilmiştir. Dişe yapılan estetik dolgunun yani bonding uygulamasının fiyatı, diğer estetik diş hekimliği uygulamalarına göre daha caziptir.

Diş etinin genel sağlık durumunun ve dişlerle estetik uyumunun iyileştirilmesi işlemlerine “pembe estetik” denir. Diş eti estetiğinin pembe estetik şeklinde nitelendirilmesinin nedeni, diş etinin pembemsi rengidir. Sağlıksız diş etinin görüntüsü estetik olmayacağından, diş ile uyumsuz bir tablo çizer. Sağlıklı ve estetik diş etinin açık pembemsi renkte olması, çevrelediği dişe ve kapladığı kemik dokusuna sıkı tutunması gerekir. Diş eti estetiği ve sağlığı için yapılan 4 yaygın işlem vardır: rejeneratif, gingivoplasti, gingivektomi ve kron boyu uzatma.

Rejeneratif Tedavi: Özellikle iltihabi rahatsızlıklar nedeniyle sağlığını yitirmiş diş etine uygulanan bir işlemdir. İltihabi diş eti dokusu temizlenir, yeni doku oluşumu için ilaç ve doku uyarıcı protein destekleri kullanılır. Diş eti iltihapları tedavi edilmezse sadece estetik görüntüyü bozmakla kalmaz, ileride diş kayıplarına neden olabilir.

Gingivoplasti Tedavisi: Diş etinin şekillendirilmesi işlemine gingivoplasti denir. Simetri sağlamaya yönelik bir opresyon olan gingivoplasti ile estetik gülüş kalitesini artırmak, gülüş sırasında dişlerin ön plana çıkmasını sağlamak amaçlanır. Gingivoplasti operasyonu, lazer cerrahisi kullanılarak yapılır. Lokal anestezi uygulanır, kişi acı hissetmez.

Gingivektomi Tedavisi: Diş eti uzunluğunun kısaltılması, fazlalığının giderilmesi işlemine gingivektomi denir. Gingivektomi, diş etinin ön plana çıkmasından kaynaklı estetik sorunu gidermek için yapılır. Diş yapısına oranla fazla alan kaplayan diş etleri ağız hijyeni açısından da sorun yaratır. Fazlalık durumundaki diş etleri arsına gizlenebilen gıda artıkları bakteri oluşumuna neden olabilir. Gingivektomi operasyonu lazer ile yapılan acısız bir işlemdir.

Kron Boyu Uzatma Tedavisi: Dişin kron adını verilen üst kısmının diş eti hattının altına indiği durumlarda yapılan bir işlemdir. Kron boyu uzatma işlemi öncelikli olarak, kök dokusu sağlam bir dişi onarmanın bir yoludur. Kronun görünür olması diş estetiği açısından da avantaj sağlar.

Hollywood gülüşü, Amerikan sinema ve dizi sektörü oyuncularının göz alıcı, parlak gülümsemelerinden esinlenerek kişiye sunulan bir gülüş tasarımıdır. Hollywood smile bir diş estetiği tekniği/yöntemi değildir. Hollywood gülüşünün içinde elbette diş estetiği uygulamaları vardır ama burada asıl amaç Hollywood yıldızları gibi bir gülüşe sahip olmaktır. Hollywood gülüşü, dijital gülüş tasarımı ve gerekli görülen diğer diş estetiği uygulamaları ile dizayn edilir. Şunu unutmamak gerekir: parlak ve göz alıcı gülümsemeleri ile ön plana çıkan Amerikan eğlence sektörü yıldızları, oyunculuk eğitiminin bir parçası olarak etkili gülümseme dersleri almaktadır. Hollywood smile sadece bir tasarım değil, kamuoyunda performans sergileme işidir.

Diş estetiği ve gülüş tasarımı fiyatlarını belirleyen birçok unsur bulunmaktadır. En önemlisi kişinin beklentisine paralel olarak yapılacak tedavilerdir. Bazı kişilerin tedavisi tek işlemde bitirilebileceğinden diş estetiği fiyatı düşük olmaktadır. Bazı tedaviler ise bir planlamanın ürünü olarak birden çok işlemi gerektirebilir. Bu durumda diş estetiği fiyatları farklı olacaktır. Estetik diş hekimliğinde fiyatları değerlendirirken tedaviyi bir bütün olarak düşünmek gerekir. Gülüş tasarımı yapılırken kimi zaman planlamanın içine ortodonti tedavisi girebilmektedir. Estetik diş hekimliği uygulamalarında fiyat bilgisi ancak tedavi planı ile şekillenir. Diş tedavilerinde kurumsal internet sitesi üzerinden fiyat paylaşılması yasaklanmıştır. Bundan dolayı kişiye özel olarak değişen tedaviye ilişkin en doğru fiyat bilgisini belirlemek için uzman diş hekiminin detaylı muayenesi gerekmektedir. Diş estetiği fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör de tedaviyi yapacak olan kliniğin kullandığı materyallerin kalitesi ve diş hekiminin tecrübesidir. Diş estetiği/gülüş tasarımı fiyatları hakkında sizi yanıltmayacak, en doğru bilginin klinikte yapılacak muayene sonrası tarafınıza verilmesi sizin yaranıza olacaktır.

Novus Klinik olarak sağlıklı günler dileriz.

RANDEVU AL

Doğru Tedavi, Doğru Teşhis ile Başlar

gülüş estetigi