Novus Klinik, Özel Çapa Cerrahi Estetik’e ait bir kuruluştur.

Bizi Takip Edin
| İmplant Diş Nasıl Yapılıyor? İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant Diş Nasıl Yapılıyor? İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant diş tedavisinin olmazsa olmazı radyografik incelemedir. Radyografik incelemede kişinin kemik yapısı net olarak anlaşılır ve implant vidasının yerleştirilmesine uygun kemik yapısı tespit edilir. Kemik yoğunluğu ve diğer uygunluk şartlarını taşıyan kişi için bir tedavi planı hazırlanır. Kişiye özel bu planda implantoloji uzmanı çene cerrahı uygun gördüğü implant tipini ve uzunluğunu belirler; implantın hangi yöntem/teknik ile yerine takılacağına karar verir. Söz konusu yöntem implantın hangi çeneye uygulanacağına ve kemik yoğunluğuna bağlı olarak seçilir. Seçilen yöntem implant tedavisinin toplam süresini belirler.

Kişinin uygunluğuna ve implant tipine bağlı olarak implant diş tedavisi ya tek aşamada ya da iki aşamada tamamlanır.

Tek aşamalı tedavilerde implantın üst yapısının hemen kurulması yani yeni kalıcı dişin hemen takılması söz konusudur. Özellikle uygun vakalarda yapılan “72 saatte implant ve kalıcı kaplama” tedavisi ile sadece 3 gün içerisinde kalıcı dişlere kavuşmak mümkün olmaktadır. Bu tedavide 72 saat içerisinde kalıcı dişlerin takılmasına imkân veren özel bir implant tipi kullanılmaktadır. Dişler çekildikten sonra aynı seansta implantlar yerleştirilir ve ölçü alınır. 72 saat içerisinde kalıcı dişler tamamlanarak implantların üzerine takılır ve tedavi tamamlanmış olur. Klasik implant uygulamasından oldukça farklı bir felsefe barındıran bu sistemde tecrübe ve yetkinlik başarıda rol oynamaktadır. Çene Cerrahisi ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Mustafa Sabri Şencan, her yıl Ekim ve Nisan aylarında implantoloji konusunda diş hekimlerine vermiş olduğu eğitimler ile diş hekimi meslektaşlarının eğitimine ve bilime katkı sunmaktadır. Çene Cerrahisi ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Mustafa Sabri Şencan’ın vermiş olduğu eğitimler ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İki aşamalı tedavide implantın üstü diş eti ile kapatılır ve başlık takılması iyileşme sürecinin sonrasına bırakılır. Diş hekimliğinde “abutment” adı verilen bu başlık, iki aşamalı tedavide hemen takılmasa bile kişi dişsiz bırakılmaz. Hem tek aşamalı hem de iki aşamalı tedavilerde iyileşme sürecinde kullanılmak üzere çeneye geçici köprü yerleştirilir ve kişinin günlük yaşamına devam etmesi sağlanır.

Peki implantın çene kemiğine yerleştirilmesi nasıl olur? Yeni yapılmış bir diş çekiminden sonra herhangi bir enfeksiyon sorunu bulunmayan boşluğa implant yerleştirilecekse vida yeri hazır olduğu için yuva açmak gerekmez. Eski diş kayıplarında ise implantın yerleştirileceği yere yuva açılır. Bu iş için özel tasarlanmış frez denen dönen aletler kullanılır. Çene kemiğinde yuva açma işleminin çapı başlangıçta dar olur, giderek genişletilir. Yuvanın çapı istenen ölçüye gelince implant çene kemiğine monte edilir.

Dental implantın alt ya da üst çeneye yerleştirilmesine ve kemiğin yapısına bağlı olarak, cerrahi operasyon 5 dakika ile 1 saat arasında bir sürede tamamlanır.

İmplant diş tedavilerinde implantın kemik ile kaynama süresi 2 ila 6 ay arasında değişir. Alt çeneye takılan implant için 2-3 ay, üst çeneye uygulanan implant için ise 3-6 ay iyileşme süreci öngörülür. En iyi kararı implantı uygulayan hekiminiz verecektir. Novus Klinik olarak implant yerleştirildikten sonra özel bir cihaz yardımıyla yaptığımız ölçümün sonucuna göre bilimsel veriler ışığında bekleme süresini hastalarımıza söylemekteyiz.

İmplant Diş Nasıl Yapılıyor? İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

RANDEVU AL

Doğru Tedavi, Doğru Teşhis ile Başlar

gülüş estetigi