Novus Klinik, Özel Çapa Cerrahi Estetik’e ait bir kuruluştur.

Bizi Takip Edin
| Pembe Estetik / Diş Eti Estetiği Nedir?

Pembe Estetik / Diş Eti Estetiği Nedir?

Diş etinin genel sağlık durumunun ve dişlerle estetik uyumunun iyileştirilmesi işlemlerine “pembe estetik” denir. Diş eti estetiğinin pembe estetik şeklinde nitelendirilmesinin nedeni, diş etinin pembemsi rengidir. Sağlıksız diş etinin görüntüsü estetik olmayacağından, diş ile uyumsuz bir tablo çizer. Sağlıklı ve estetik diş etinin açık pembemsi renkte olması, çevrelediği dişe ve kapladığı kemik dokusuna sıkı tutunması gerekir. Diş eti estetiği ve sağlığı için yapılan 4 yaygın işlem vardır: rejeneratif, gingivoplasti, gingivektomi ve kron boyu uzatma.

Rejeneratif Tedavi: Özellikle iltihabi rahatsızlıklar nedeniyle sağlığını yitirmiş diş etine uygulanan bir işlemdir. İltihabi diş eti dokusu temizlenir, yeni doku oluşumu için ilaç ve doku uyarıcı protein destekleri kullanılır. Diş eti iltihapları tedavi edilmezse sadece estetik görüntüyü bozmakla kalmaz, ileride diş kayıplarına neden olabilir.

Gingivoplasti Tedavisi: Diş etinin şekillendirilmesi işlemine gingivoplasti denir. Simetri sağlamaya yönelik bir opresyon olan gingivoplasti ile estetik gülüş kalitesini artırmak, gülüş sırasında dişlerin ön plana çıkmasını sağlamak amaçlanır. Gingivoplasti operasyonu, lazer cerrahisi kullanılarak yapılır. Lokal anestezi uygulanır, kişi acı hissetmez.

Gingivektomi Tedavisi: Diş eti uzunluğunun kısaltılması, fazlalığının giderilmesi işlemine gingivektomi denir. Gingivektomi, diş etinin ön plana çıkmasından kaynaklı estetik sorunu gidermek için yapılır. Diş yapısına oranla fazla alan kaplayan diş etleri ağız hijyeni açısından da sorun yaratır. Fazlalık durumundaki diş etleri arsına gizlenebilen gıda artıkları bakteri oluşumuna neden olabilir. Gingivektomi operasyonu lazer ile yapılan acısız bir işlemdir.

Kron Boyu Uzatma Tedavisi: Dişin kron adını verilen üst kısmının diş eti hattının altına indiği durumlarda yapılan bir işlemdir. Kron boyu uzatma işlemi öncelikli olarak, kök dokusu sağlam bir dişi onarmanın bir yoludur. Kronun görünür olması diş estetiği açısından da avantaj sağlar.

Pembe Estetik / Diş Eti Estetiği Nedir?

RANDEVU AL

Doğru Tedavi, Doğru Teşhis ile Başlar

gülüş estetigi