Novus Klinik, Özel Çapa Cerrahi Estetik’e ait bir kuruluştur.

Bizi Takip Edin
| Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar Ne Zaman Düşer?

Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar Ne Zaman Düşer?

Süt dişi, bebeklik ve çocukluk döneminden ergenliğe geçişe kadar kullanılan dişlerdir. Çocuklarda 20 süt dişi bulunur. Süt dişlerinin oluşumu anne karnındayken başlar. Bebekler genellikle 6’ncı aylarından itibaren süt diş çıkarmaya başlar. Bu süre yaklaşık olarak 2,5 yaşında son bulur.

Bebeklerde süt dişlerinin çıkmaya başlamasının işaretleri 1-2 ay öncesinden kendini gösterebilir. Bazı bebeklerde diş çıkarma dönemi ağrılı, acılı ya da ateşli seyredebilir. Bunun sebebi ince ve keskin yapıdaki süt dişlerinin diş etini keserek/delerek çıkmasıdır. Süt dişlerinin çıkma sürecinde bebeğin ağzında salya miktarı artabilir. Bebeğin bu dönemde ısırma refleksi göstermesi mümkündür. Sancılı bir diş çıkarma dönemi geçiriliyorsa bir pedodontiste danışılmasında fayda olmakla birlikte, bebeğin diş etlerindeki baskının azaltılması için çiğnemesini sağlamak yararlı olabilir. Çiğnemedeki amaç diş etlerine masaj yapmak olduğundan buzdolabında aşırı soğutulmamış gıdalar (havuç, muz gibi) bu iş için kullanılabilir. Bebeğin çiğnemesi teşvik edilirken dikkat edilmesi gereken nokta onu dik oturtmak ve olası risklere karşı sürekli gözlemlemektir.

6 yaş civarında düşmeye başlayan tüm süt dişlerinin yerini kalıcı dişlere bırakması 3 yılı bulur. Bazı durumlarda süt dişi düşmeyebilir. Bu gibi durumlarda süt dişinin çekilmesine gerek görülebilir.

Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar Ne Zaman Düşer?

RANDEVU AL

Doğru Tedavi, Doğru Teşhis ile Başlar

gülüş estetigi